top of page
  • mmelkova9

Zošívaná rodina ide na dovolenku. Alebo radšej nie?


Obrazok: Freepik


Zatvorte oči a predstavite si dovolenku. Čo sa vám vybaví? Blažený pocit, že si konečne oddýchnete, vypadnete z dennej rutiny, spoznáte novú krajinu, či proste iba dostanete drink do ruky a relaxujete pri bazéne? Alebo sa chytáte za hlavu a premýšľate, ako to zvládnuť zo všetkými deťmi a či sa s partnerom pohádate druhý alebo až tretí deň?


Keď sa nad tým zamyslím, zimné dovolenky nám z nejakého dôvodu šli lepšie ako tie letné. Asi preto, že sme mali jasne daný program, ktorý bavil všetkých (väčšinou lyže) a chodili sme s partiou. V lete sme väčšinou šli k moru, deti sa začali nudiť a frflať. Čo bavilo moju dcéru, nebavilo partnerove deti a naopak. Mňa išlo z toho vystrieť a atmosféra bola dusnejšia ako počasie v Španielsku.

Niektoré letá sme sa dohodli, že každý pôjde separátne na dovolenku so svojimi deťmi, aby sme si to fakt užili a oddýchli. Najprv mi to prišlo ako obrovská prehra, ale napríklad roadtrip „po stopách Sissi“ s mojou dcérou a Freddym (našim grifonkom) bol taký úžasný, že by som ho hneď zopakovala. Dva týždne v Rakúsku, Nemecku a Taliansku – každé dva dni iné miesto a mesto. Ale úprimne si to neviem predstaviť v plnej zostave – nikto by si to neužil.


Takže pri plánovaní dovolenky si možno najprv premyslite, či chcete ísť všetci spolu, alebo niekedy aj separátne, iba so svojimi deťmi. Obe varianty sú v poriadku a každá má svoje benefity.

Dovolenka len s vašimi biologickými deťmi bude pravdepodobne pokojnešia a oddychovejšia, s menej konfliktnými situáciami a jednoduchšia na plánovanie. Naopak, ak ide celá rodina, umožní vám to vytvoriť si spoločné zážitky ako rodina a spoznať sa navzájom v inom svetle ako každodenné povinnosti. Zároveň bude náročnejšia na zorganizovanie (už len nájsť vhodný termín) a aj na zvládnutie rôznych situácií počas dovolenky.


Čo teda urobiť, aby ste sa so spoločnej dovolenky nevrátili vyčerpanejší ako pred ňou?


Plánujte! Začnite už zmieneným termínom – pri mojich, Tvojich a našich deťoch je dôležité čo najskôr zladiť termíny vopred aj s expartnermi. My sme sa väčšinou dohodli už v marci – jednak, aby si všetci mohli rezervovať dovolenku a aby deti mali pokryté leto.

Aj keď vidina lacnej last minute dovolenky je príťažlivá, v zošívanej rodine nie vždy možná.


Urobte si rozpočet. Keďže je to spoločná dovolenka, je potrebné zvážiť možnosti rodiny a aj finančné možnosti oboch partnerov. Dohodnúť sa, akým sposobom sa finančne budú podieľať na nákladoch. Každý platí za seba a svoje deti alebo idú náklady na polovicu? My sme mali dve formy:

- Pri nákladnejších dovolenkách sme rozpočítali jednotlivé položky (ubytovanie, auto, jedlo, výlety) podľa toho, či počet ľudí danú položku ovplyvňuje. Napríklad požičanie auta stojí rovnako, či sme v ňom dvaja alebo piati.

- Na kratšie dovolenky sme stanovili % nákladov (napríklad 40%/60%) a každý sme danú sumu poslal na spoločný účet, z ktorého sa všetko platilo.

Tip: na rozpočte sa dohodnite iba vy dvaja, predtým ako sa o dovolenke začnete rozprávať s detmi.


Dohodnite sa na destinácii. Kam pôjdeme je najdôležitejšia, ale aj najkomplikovanejšia otázka. Do tejto časti by som už zapojila všetkých členov rodiny (samozrejme podľa veku). Ak sledujete moje blogy, viete, že som veľký zastánca „rodinných porád“. Ideálne na zistenie očakávaní detí – každý môže povedať, čo by chcel.

Tip na diskusiu o dovolenke:

- Dajte deťom úlohu prísť s návrhom, kam by chceli ísť a prečo (čo tam robiť), v rámci rozpočtu

- Ak sú deti menšie, dajte im vybrať z vami definovaných možností. Zvážte vek detí a aj čo ich baví.

- Každý názor je relevantný. Skúste do dovolenky zakomponovať aspoň niečo pre každého.

- Na konci môžte o návrhoch hlasovať alebo losovať.


Nastavte si jasné očakávania. Pred odchodom na dovolenku sa čo najviac rozprávajte, ako to tam bude vyzerať. Partneri medzi sebou, ale hlavne s deťmi – aby mali čo najlepšiu predstavu. Budú mať všetky deti jednu izbu alebo budú izby rozdelené biologický rodič+dieťa? Čo budete robiť? Ako sa budete stravovať? Ako bude vyzerať hotel / penzión / kemp. Budete mať celý program spoločný alebo sa na niektoré časti rozdelíte?

Čím lepšie si všetci budú vedieť predstaviť, ako bude dovolenka prebiehať, tým menej konfliktných situácií vznikne.


Buďte flexibilní. Zrejme sa pýtate, ako to ide dokopy s predchádzajúcim bodom? Ide – vždy sa totiž môžu vyskytnúť rôzne okolnosti, ktoré sa nedajú predvídať – napríklad počasie. Alebo proste zistíte, že sa vám fakt nechce pohnúť od bazéna, kým deti potrebujú niečo robiť.

Nesnažte sa nasilu byť všetci spolu celú dovolenku. Kľudne vyšlite partnera s deťmi na výlet, kým si Vy oddýchnete pri knižke a drinku.

Tip: aj keď ste na dovolenke všetci spolu, doprajte každému členovi rodiny priestor sám pre seba (môže to byť napríklad len možnosť zostať v izbe a čítať alebo proste len byť sám).

A...neberte to osobne, ak partner alebo nevlastné dieťa potrebuje byť chvíľu bez Vás.


Dovoľte deťom, aby im bolo smutno za druhým rodičom. Spomenula som si na našu prvú dovolenku v Chorvátsku. S partnerom sme všetko naplánovali, zohnali veľké auto, našli fajn apartmán, vymysleli program. Druhý alebo tretí deň začali spomínať mamu, že chcú ísť za ňou. Krvi by sa vo mne nedorezal. Vôbec som tú situáciu nevedela zvládnuť – tuším som naštvane odišla s dcérou k moru a povedala partnerovi, nech s nimi ide domov. Našťastie on to zvládol lepšie, nikam nešiel, deti sa po chvíli ukľudnili a zvyšok dovolenky bol v pohode. Deťom (hlavne malým) druhý rodič proste chýba. Nie je to o vás, alebo že vaša rodina je zlá, proste to tak je. Pomôžte im to zvládnuť a dovoľte, aby tieto pocity mali.


A posledný tip – neberte to ako zlyhanie zošívanej rodiny, ak sa ten druhý alebo tretí deň pohádate. Aj v „normálnych“ rodinách býva dovolenka skúškové obdobie. Všetci sú zrazu stále pokope a ponorka je ponorka.


Vlastne ešte jeden tip – nezabudnite na dovolenku len s partnerom vo dvojici. Ak váš vzťah nebude fungovať, rozpadne sa celá zošívaná rodina. Takže, užite si to proste len spolu.


Majte krásne leto!

50 views

Comments


bottom of page