top of page
Mária Melková kouč

O MNE

Dovoľte mi predstaviť sa a povedať pár slov o sebe..

Moje meno je Mária. Som mama (už slamená) 18 ročnej dcéry, ktorá študuje v zahraničí, partnerka,

ex-manželka, nevlastná mama 2 teenagerov, dcéra, sestra a teta 3 skvelých neteriek. Som aj certifikovaná koučka a mediátorka (zapísaná v registri mediátorov pod číslom 2328)

Problematike zošívaných rodín sa venujem viac ako 10 rokov. Najprv hlavne kôli sebe a mojej novej rodine - rodine, do ktorej sme ja i môj partner priniesli deti

z predchádzajúcich vzťahov (aj patchworková rodina). Neskôr som sa začala rozprávať s inými rodičmi, ako zvládajú celú komplexitu a dynamiku života v svojích zošívaných rodinách. Mnohí riešia veľmi podobné problémy a robia veľmi podobné chyby akými sme prechádzali my. U nás na Slovensku je stále príliš málo informácií a príliš veľa mýtov, ktoré spôsobujú zbytočné konflikty a frustrácie jednotlivých členov rodiny. Dovoľte mi teda prispieť svojimi skúsenosťamia znalosťami a pomôcť aspoň pár mýtov zboriť.

Ako sa to všetko zomlelo

Pred 11 rokmi som stretla svojho súčastného partnera a bola to láska ako hrom.

Začali sme spolu chodiť a postupne spolu žiť. Pre nás oboch to bol druhý vzťah a obaja sme mali deti

z predchádzajúceho manželstva. A zrazu som sa ocitla v roli, ktorú som rozhodne nikdy

neplánovala – v roli nevlastnej mamy dvoch malých detí. S naivným nadšením som sa snažila byť „dobrá“ nevlastná mama, ale úprimne som nemala poňatia, ako to vlastne má vyzerať.

Do toho sa vmiešali pocity viny mňa i môjho partnera, potreba deťom vynahradiť pôvodnú rodinu, nejasné predstavy o úlohe oboch z nás pri výchove. Ocitli sme sa na bojovom poli, všetci členovia rodiny boli frustrovaní a aj náš vzťah s partnerom sa začal rúcať. Bola som nespokojná, nervózna.

Tu niekde som si uvedomila, že neustálym frflaním nič nevyriešim a snažila som sa získať nejaké informácie a rady. Takmer nič som nenašla. K roli matky je mnoho publikácií, žena sa na ňu pripravuje minimálne počas tehotenstva, ale často už pred ním. Nevlastnou mamou sa človek stane takpovediac zo dňa na deň, bez prípravy a bez pomoci. Celý príbeh si môžete prečítať v mojom blogu.

Naštudovala som si veľa zdrojov zo zahraničia, ktoré viem uplatniť v každodennom živote a s radosťou sa o ne s vami podelím v blogoch. Som certifikovaný gestalt kouč a mediátor.

Koučing a práca na sebe veľmi pomohli aj mne osobne – situácie, ktoré som nevedela zvládnuť sú pre mňa teraz oveľa jednoduchšie. Dokážem sa postarať o seba, aby som sa v nich cítila dobre.

Bude mi potešením sprevádzať aj vás na tejto ceste.

bottom of page