top of page
Patchworková rodina

Čo to vlastne je zošívaná rodina? Tvoria ju dvaja partneri, z ktorých jeden alebo obaja majú deti z predchádzajúceho vzťahu. To znamená, že sa „zošijú“ dve rodiny pod jednou strechou. Hovorí sa jej tiež zmiešaná alebo patchworková rodina.

O živote v zošívanej rodine koluje množstvo mýtov, ktoré ovplyvňujú predstavy členov rodiny i okolia. Nerealisticky nastavené očakávania častokrát spôsobujú zbytočné konflikty a frustráciu. Silne ovplyvňujú, ako sa jednotliví členovia rodiny prispôsobia novej realite. Zošívaná rodina je iná ako tá pôvodná. Nie je lepšia, alebo horšia. Je iná.

Budovanie rodiny prechádza viacerými fázami - od romantickej, cez konfliktnú až po nastavenie fungovania - a nedajú sa preskočiť. V každej z nich je veľmi dôležité, aby partneri navzájom a i deti komunikovali, rozprávali sa o svojich predstavách, konfliktoch, kedy a ako sa cítia dobre a kedy nie. 

Život v zošívanej rodine je proste pestrý. 

 

Zošívaná rodina
Zošívaná rodina

Čo je teda na zmiešaných rodinách iné? Prečo je dynamika taká odlišná od nukleárnej rodiny (rodiny, kde deti sú biologickými potomkami oboch partnerov)?

01

Expartner je súčasťou vašej rodiny, a nie len on.

Aj jeho rodičia, biologickí starí rodičia detí. Organizácia bežného života môže byť komplikovanejšia, keďže deti žijú v nejakom pomere u každého z biologických rodičov. Predstavte si zorganizovať letné prázdniny, keď musíte počítať s programom partnerovej exmanželky, vášho exmanžela, ich partnerov

a expartnerov. Integrály a derivácie neboli také zložité ako zostaviť letný kalendár. 

Ako na to?

03

Rôzne výchovné štýly detí u mamy a otca.

Zladiť jeden výchovný štýl v zošívanej rodine

môže byť náročný. Deti majú iné pravidlá v oboch domácnostiach a môžu byť zmätené, ako to vlastne je správne. Nehovoriac o horúcich diskusiách na tému výchova medzi partnermi alebo pocitmi viny biologických rodičov

a potrebou to (rozpad rodiny, komplikované pendlovanie...) deťom vynahradiť.

Ako na to?

02

Rivalita medzi deťmi a nevlastným rodičom.

V nukleárnej rodine najprv vznikol vzťah medzi partnermi, až potom prišli deti. V zošívanej rodine je to naopak. Vzťah s dieťaťom vznikol skôr - rodič a dieťa majú spoločnú históriu a zážitky. Nevlastný rodič sa môže cítiť ako outsider, prípadne dieťa môže žiarliť na maminho / otcovho nového partnera, nehovoriac o ďalších deťoch v rodine. Ako to teda je? Ktorý vzťah je dôležitejší?

Ako na to?

04

Blízky vzťah medzi členmi rodiny potrebuje čas. 

Máte pocit, že Vaše nevlastné dieťa Vás nenávidí? Jedným z najväčších mýtov o zošívaných rodinách je, že okamžite budem mať rád / rada partnerove deti. A oni mňa. Ešte väčšie očakávania sú kladené na nevlastné mamy - veď predsa každá žena má automaticky rada všetky deti. Česť výnimkám, ale väčšinou to tak nie je. Vybudovanie naozaj blízkych vzťahov v zošívanej rodine trvá 2 až 7 rokov. A pripravte sa na to, že je to drina.

Ako na to?

05

Nejasné očakávania od role nevlastného rodiča.

Čo sa vlastne odo mňa čaká a ako ma majú deti volať? Mám sa aktívne zapájať do výchovy nevlastných detí?  Cítim sa dobre v súčastnom nastavení? Aké možnosti vlastne mám? Dobrá správa - možností je veľa. Už dávno neplatí, že macocha je negatívna osoba, ktorá by najradšej deti poslala do lesa. Nevlastný rodič môže byť ďalšia blízka osoba v živote detí. A blízkych osôb nie je nikdy dosť. 

Ako na to?

pexels-elina-fairytale-3807520_edited.jpg
Nevlastný rodič, nevlastné deti

Rozvedený otec s dieťaťom začne žiť s bezdetnou ženou.

Rozvedení otcovia často počítajú s tým, že sa nová partnerka ujme role matky. A ona chce na začiatku budovať vzťah s partnerom a užívať si romantiku. Rola matky je pre ňu nová a môže to byť pre ňu náročné uchopiť.

V našej spoločnosti je stále mnoho stereotypov a mýtov o roli nevlastnej mamy. Na jednej strane sa akosi automaticky očakáva, že žena sa hneď ujme starostlivosti o nevlastné deti a okamžite ich má rada ako vlastné. Na druhej strane poznáme všetci zlé macochy

z rozprávok (klasika je Popoluška, Janko a Marienka), ktoré sú k deťom zlé a pomaly ich vedú na smrť.

 

 

Ak majú partneri aj svoje dieťa, sú prvé dva typy rodín najviac podobné nukleárnej (teda pôvodnej) rodine.

Zošívaná rodina, vzťahy

Obaja partneri majú dieťa / deti z prechádzajúceho vzťahu.

Výhodou takéhoto usporiadania je, že obaja partneri majú rodičovskú skúsenosť, teda lepšie chápu strasti a slasti rodičovstva. Komplikovanejšia je dynamika rodiny, pretože do nej vstupuje oveľa viac postáv a tiež vzťahy medzi deťmi navzájom. Môže vzniknúť žiarlivosť medzi deťmi a neochota „deliť sa“ o svojho rodiča s inými deťmi. Prvé dva roky môžu byť veľmi náročné, tento typ rodín má však veľkú šancu na úspech.

Vdova

Budovanie novej rodiny s vdovou / vdovcom.

V časoch minulých vznikali zošívané rodiny primárne, keď vdovec alebo vdova znovu vstúpili do manželstva. V súčasnosti už to nie je najtypickejší model, ale stále častý. Veľmi dôležité je nechať dieťaťu priestor smútiť za svojim rodičom a s novým partnerom ich zoznámiť, až keď sa so situáciou vysporiada.

Dynamika rodiny závisí tiež od toho, aké vzťahy sú medzi biologickými rodičmi detí, veku detí a usporiadaní novej rodiny.

 

Ako to môže vyzerať:

Rodina, nevlastné deti

Rozvedená matka s dieťaťom / deťmi začne žiť s bezdetným mužom. Mnohokrát žena očakáva, že muž prevezme časť zodpovedností, ktoré sa na ňu sypú. Muž naopak môže príliš riešiť výchovu detí, čo deti samozrejme neprijímajú s nadšením, ony predsa svojho otca už majú. Čo pomôže? Jednota oboch partnerov pri komunikácii s deťmi. Hlavne na začiatku odporúčam nechať výchovu detí na biologických rodičov. Dôležitý je rešpekt detí k novému partnerovi, ale i jeho rešpekt k deťom.

bottom of page